Yazı Tipi Nedir? Yazı Tipi Ekleme ve Yazı Tipi İndir

Yazı tipi veya diğer adıyla fontları farklı şekillerdeki semboller ve sayıların topluluğu şekilde özetleyebiliriz. Yazıları tek tip düzeninden çıkartmak için geliştirilen yazı tipleri sayesinde içeriğe göre en uygun tipleri kullanarak metnin bütünlüğünü kolayca sağlayabiliriz. Örneğin bir eğlence yazısı için Verdana yazı tipi yerine Comic MS Sans’i kullanmamız içeriğe pozitif bir uyum sağlayacaktır. Yada ciddi bir metne Comic MS Sans yerine Verdana yazı tipini kullanmak o metni daha ciddi bir havaya sokacaktır.

Yazı Tipi Ekleme

Windows’da yeni bir fontu bilgisayarınıza tanıtmak veya eklemek son derece basittir. Bir yazı tipini bilgisayarınıza yüklemek için iki farklı yöntemi kullanabilirsiniz. İndirdiğiniz bir font dosyasına sağ tıkladıktan sonra yükle seçeneğine tıklayarak fontun bilgisayarınıza kolayca eklenmesini sağlayabilirsiniz.

Bir diğer yazı tipi ekleme yöntemiyse Başlat menüsüne girdikten sonra arama butonu yardımıyla Yazı Tipleri seçeneğine ulaşmaktır. Bu seçeneğe daha eski Windows sürümlerinde Denetim Masası > görünüm ve Kişiselleştirme kategorisi altından da ulaşabilirsiniz.

Kullanmak istediğiniz yazı tipini, sürükle ve bırak yöntemiyle buraya bıraktığınız anda bilgisayarınız o fontu tanıyacaktır. Bilgisayarınıza font eklenmesi anlık bir işlem olsa dahi tam olarak diğer yazılımlarda görülmesi için açık olan yazılımlarınızın kapatılarak tekrardan açılması gerekebilir.

Yazı Tipi İndir

Bilgisayarınızda kullanacağınız özel yazı tiplerini edinmenin birçok yolu var. Yazı tipleri genellikle ücretsiz olarak dağıtılan dosyalar olduğu için bu dosyalara ulaşmak son derece kolaydır. Arama motorlarından yapacağınız arama sonuçlarında ücretsiz font sunan sitelere ulaşabilir, buradaki fontları indirerek yukarıda anlattığımız iki metottan birini kullanarak fontunuzu bilgisayarınıza ekleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir