VARİS OLUŞUMU VE KLİNİK TEDAVİ

Bacaklardaki toplardamarların genişlemesi sonucu oluşan varis ayakta hareketsiz olarak fazla durmak, genetik faktörler ve kilo fazlalıklarına bağlı olarak oluşmaktadır. Toplardamarlar, kirli olan kanı kalbe ve akciğerlere taşımaktadırlar. Toplardamarlarda kanın aşağı toplanmasını engelleyen ve yukarı doğru akımını sağlayan kapaklar bulunmaktadır. Kan bu kapaklar yardımı ile ve bacak kaslarının çalışması sonucu yukarı doğru ilerlemektedir. Ama kapaklarda oluşacak herhangi bir hasar, yerçekiminin de etkisine bağlı olarak aşağı doğru basınç uygulamakta ve damarlarda varis denilen hastalık oluşmaktadır.

 

Yaşam kalitesinin düşmesine neden olan bu hastalık, gün içinde giderek artan ağrılara ve çabuk yorulmalara neden olmakta, ağrı hissi nedeni ile huzursuzluk vermektedir. %20 ila %40 arasındaki bir oranda görülme sıklığı olan varis, tedavi edilmezse giderek artan pıhtılaşmalara neden olmaktadır. Klinik ortamında uygulanan yöntemlerle varis ya tamamen tedavi edilmekte ya da kısmen yok edilmektedir. Uygulanan yöntemler içinde de en çok tercih edileni ameliyatsız yöntemlerdir.  Ciddi bir teknoloji, yatırım ve hekim deneyimi isteyen bu yöntem, lazer ile yapılmakta ve çoğu varis kliniğinde ücretsiz tanı sonrası tedaviye başlanmaktadır. Varsi tedavisi en iyi şekilde çözülmesi için ve doğru bir şekilde tedavilerinin yapılması için en doğru ve en düzgün şekilde tedavilerin yapılması gerekmektedir. Eğer bu tedaviler doğru bir şekilde yerinde ve de zamanında yapılabilinirse sizlere zararı daha az olacak ve sizlerde bundan daha çok fayda sağlamış olacaksınız. Sağladığnız faydalar itibariyle de çok daha iyisine ve güzeline ulaşabilecek ve güzel bir şekilde tedavilerinizin ne kadar olumlu sonuçlandığını açık bir şekilde görebileceksiniz. Varis tedavisi yapan hekimler tarafından size verilecek olan tedbirleri doğru bir şekilde almalısınız. Aldığınız tedavilerin daha doğru olabilmesi ve en güzel şekilde yapılabilmesi için kesinlikle doktora tarafından kontrol gerekmekte ve doktorların isteği doğrultusunda davranılmalıdır. Bu şekilde daha iyi ve daha doğru şekilde bir tedavi alacaksınız yani istediğiniz gibi güzel bir şekilde tedavilerinizi de tamamlamış olabileceksiniz.

 

Daha ileri seviyedeki hastalarda derinin renk değiştirmesi ve yaraların oluştuğu gözlemlenmektedir. Pıhtılaşan bu kanın akciğere gitme gibi bir tehlikesi de bulunmaktadır ki bu tehlike ölümle sonuçlanabilmektedir. Bu tür ileri derecedeki varis hastalarına uygulanan köpük tedavisi, radyo dalga tedavisi ve skleroterapi etkili sonuçlar vermektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir