UKRAYNA’DA LİSANS EĞİTİMİ AVANTAJLARI

Ukrayna’da eğitim almak için her yıl binlerce yabancı öğrenci tercih yapmaktadır. Yapılan başvuruların incelenip kabul alınması ile bir hayal gerçekleşmiş olmaktadır. Ülkemizde de birçok öğrenci üniversite için yurtdışını tercih etmektedir. Bu ülkelerden biri de Ukrayna olmaktadır. Bu şekilde bir düşünceye sahip öğrencilerin ya da velilerin iyi bir araştırma yapmaları tavsiye edilmektedir. Gidilecek ülke, her bakımdan titizlikle incelenmelidir. Ukrayna’da lisans tamamlama durumu hakkında gerekli bilgilerin alınması çok daha sağlıklı olacaktır. Bu amaçla eğitin danışmanlığı alanında hizmet veren firmalardan yardım alınabilir.

Ukrayna’da eğitim almak için lise diploması yeterli olmaktadır. Herhangi bir sınav şartı yoktur. Ancak Karazin gibi kaliteli üniversitelerde okumak isteyen öğrencilerin diploma notu en az üç olmalıdır. Bunun yanı sıra Rusça ve İngilizce eğitim veren bölümlerde bulunmaktadır. Rusça konusunda istekli ve bilgili olmayan kişiler için İngilizce eğitim tavsiye edilmektedir. İngilizcesi yetersiz olan öğrenciler, ilk yıl hazırlık okuyarak dil eğitimi almaktadır. Daha sonrasında bölüm derslerine geçebilmektedir. Öğrenci merkezli bir eğitim anlayışına sahip üniversitelerde sunum ağırlık bir işleyiş vardır. Bunun yanı sıra bölümlerin mezuniyet süreleri de farklılık göstermektedir. Bu sebeple Ukrayna’da lisans tamamlama zamanlarında değişiklik olmaktadır. Tıp 6 yıl, eczacılık ve diş hekimliği ise 5 yılda bitmektedir. Mühendislik bölümleri ise 4 yıl sürmektedir.

Birçok üniversitenin YÖK tarafından tanınmış olması da ülke içinde iş olanaklarını beraberinde getirmektedir. Bunun yanında Lizbon anlaşmasından dolayı da Ukrayna’da lisans tamamlama halinde alınacak diploma Avrupa’nın her yerinde geçerli olacaktır. İyi bir derece ile bitirilmesi durumunda önemli firmalardan iş tekliflerinin de gelmesi mümkündür. Ayrıca istenmesi durumunda yüksek lisans ve doktora imkânları da bulunmaktadır. Ülkemizde bulunan vakıf üniversiteleri ile kıyasladığımızda ücret anlamında da oldukça makul olduklarını söyleyebiliriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir