QWERTY Nedir? QWERTY Anlamı ve QWERTY Klavye

QWERTY veya bir diğer adıyla “Q Tipi Klavye” bugünün bilgisayarlarında en çok kullanılan ve en çok tercih edilen klavye düzenidir. İlk defa 1868 yılında katip Christopher Sholes tarafından patenti alınan klavye düzeni kolayca istediğiniz metinleri yazmaya ve rakamsal tuşları kullanmaya en yakın klavye tiplerinden biridir.

QWERTY Anlamı

QWERT klavye adını soldan sağa klavyenin ilk 5 harfi olan Q,W,E,R,T ve Y harflerinden almıştır. Alternatif olarak halk arasında sıklıkla Q tipi klavye olarak adlandırdığımız bu klavye türü, ülkemizde ve birçok ülkede en çok kullanılan klavye dizilimidir.

QWERTY Klavye

QWERTY Klavyelerin geçmişi bilgisayarımızdan çok daha eskiye dayanıyor. Öyle ki QWERTY klavye için alınan ilk patent tarihi 1868 yılını işaret ediyor. Birçok daktilo ve farklı yazı makinesinde tercih edilen bu düzen bilgisayarlarda da alışkanlığın dışına çıkmamak için kullanılmış ve ISO9995 standardı altına alınarak standartlaştırılmıştır.

Türkçe yazmayı daha kolay hale getiren F tipi bir klavye düzeni daha sonradan hazırlanmış olmasına karşın, kullanıcıların alışkanlıkları bu yönde oturmuş olduğu için ne yazık ki F tipi klavye devlet kurumlarının bilgisayarları haricinde neredeyse hiç denecek kadar az kullanılmaktadır

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir