Ortam Ölçümü Yaptırmamak Suç mudur

Ortam Ölçümü Yaptırmamak Suç mudur

 

Hizmet sektörü, dünya ekonomisinin büyük bir bölümünü oluşturmaktadır. Hizmet sektörü yüzyıllar boyunca sürekli değişim ve kendini yenilemekle birlikte ağır sanayi koşulların oluşmasında bile her sınıfın ve zümrenin gerek duyduğu özellikleri kendi içinde barındırmıştır. Gerek oluşabilecek yapısal sorunların giderilebilmesi gerekse iş ve işçi sağlığı, iş güvenliği açısından ortam ölçümleri oldukça önemlidir. Bu tür ölçümler sektörün devam edebilmesi ve düzenin bozulmaması için bu ölçümler belirli aralıklarda yapılmalı ve ihmal edilmemelidir.

 

Periyodik Kontroller Niçin Önemlidir

 

İş yerlerinde işçiler tarafından kullanılan iş aletleri faaliyetleri ortaya çıkarmakta oldukça önemlidir. Bu kullanılan iş aletlerinde oluşabilecek herhangi bir sorun üretimi ve ya hizmet verimliliğini olumsuz etkileyecek aynı zamanda da işçi güvenliğinde sorunlar ortaya çıkaracaktır. Meydana gelebilecek bu sorunlardan dolayı iş aletlerinin düzenli aralıklarla periyodik kontrol çalışmaları yapılmalıdır. Bu kontroller asla ihmal edilmemelidir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından iş yerlerinde kullanılan bu tür aletlerin insan sağlığı ve güvenliği şartları yönetmeliği detaylandırılmış ve işletmelerin bu yönetmeliğe uyması zorunlu hale getirilmiştir. Aksi takdirde iş yeri ruhsatları ve çalışma izin belgeleri verilmemektedir. Bu yönetmeliğin amacı iş yerlerinde iş aletlerinin kullanımı ile ilgili sağlık ve güvenlik bakımından uyulması gerekli olan şartları asgari düzeyde belirleyip kontrol altında tutmaktır.

 

Topraklama Ölçümü Nasıl Olmalıdır

 

Elektrik sistemlerinde çalışmayan ve kısmen çalışmasında problem olan kısımları iletkenler ve buna bağlı olan bölümlerin bir elektrot yardımı ile toprakla iletken bir şekilde birleştirilmesi ve riskli durumların ortadan kaldırılması işlemi topraklama olarak adlandırılır. Bu işlem sonucu elde edilen bilgiler topraklama ölçümü olarak değerlendirilir.  Topraklama meydana gelebilecek herhangi bir hata durumunda insan hayatını güvenceye almak amacıyla alınacak önlemlerden sadece biridir. Elektrik sistemlerinin doğru ve düzenli olarak çalışması ve herhangi bir sorunun ortaya çıkmaması için bu durum oldukça önemli ve hayati bir işlem oluşturmaktadır. Bu işlemde uzmanlar iki farklı şekilde çalışmaktadır. Bu işlemlerden ilki topraklanacak toprak ya da kısım ile referans toprak arasındaki olabildiğince az olmasına çalışılmaktadır. İkincisi çalışmada ise kullanılan cihazın bina aksamını ve elemanlar arasında işletme durumunda potansiyel farkın oluşmamasıdır. Bu çalışmalarda uygulanan en bilinen yöntem ise iki kazıklı ölçüm şekli olmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir