ODTU .TR Uzantılı Alan Adlarını BTK’ya Devredecek Mi?

.TR Uzantılı alan adlarını sağlayan ve bu alan adlarının tahsilinin yetkisine sahip olan ODTÜ , Bu yetkisini kısa bir süre sonrasında devredebilir.

Herkesin bildiği gibi Aralık ayı boyunca internet aleminin gündem , Anonymous tarafından gerçekleştirilen saldırılar ile doldu taştı. TR uzantılı alan adlarına saldırı gerçekleştiren Anonymous , Bu nedence çok farklı sitelere sağlık internet erişimin de ciddi anlamda sekteye uğratmıştı.

Bu durumun yaşanmasının hemen sonrasında eleştiri okları ODTÜ üzerine çevrilmişti. Yani ODTU , 1991 yılından beri ICANN ( İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu ) ile birlikte “ .TR ” uzantılı anlan adlarını sağlayan ve bu alan adlarının tahsisinin yürüten yetkili konumuna girdi.

Özellikle son bir gafta da gerçekleşirken saldırıların şiddeti giderek artmış, Hatta İş Bankası, Garanti ve Akbank gibi bankaların sunucuları çökmüştü. Bu durumun sonrasında ODTÜ ’ ye karşı bir güvensizlik ortaya çıtkı. Geride bıraktığımız günlerde ise ODTÜ , .TR uzantılı alan adları kayıt servisi olan “ NIC.TR ” üzerinden Dağıtık Servis Kesintisi Saldırısı hakkında bir açıklama gerçekleştirmiş 14 Aralık tarihinden bu yana yaşanan saldırılar zaman zaman 200+ GPBS yoğunluğuna kadar çıkarak bant genişliğinin sınandığı bildirilmişti.

Ortaya çıkan sonuçlar hala sessizliğini koruyor bakalım .TR uzantıların desteğini ODTÜ ’ mü yoksa BTK tarafından mı karşılanacak. En yakın zamanda sizleri bilgilendireceğiz. 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir