IPv4 Nedir? IPv4 Ayarları ve IPv4 Değiştirme

IPv4 (Internet Protocol Version 4), İnternet ve Ethernet bağlantılarında kullanılan birincil internet protokolüdür. IPv4 Uzun yıllardır biz internet kullanıcılarının internete bağlanırken veya internet kullanımı süresi boyunca kullandığı bir protokoldü fakat IPv4’ün yalnızca 4,294,967,296 IP adresi destekliyor olması nedeniyle internet dünyası teknik bir limite düşmüştür. Bu nedenle yeni internet düzeni ve yazılımlar yavaş yavaş yeni İnternet Protokol Sürümü olan 6 yani IPv6‘ya taşınmaktadır.

IPv4 Ayarları

Bilgisayarınızın Başlat menüsünden Denetim Masası’na giriş yapın ve ardından arama kutusuna Bağdaştırıcı yazın. Ağ ve Paylaşım Merkezi‘nin hemen alt kısmından Ağ Bağlantılarını Görüntüle‘ye tıklayın.

Buradan aktif olan bağlantı veya değiştirmek istediğiniz bağlantıya tıkladıktan sonra Özellikler’e tıklayın. Şayet karşınıza yönetici izni almak için parola ekranı gelirse parolanızı girin ve onay vererek işleme devam edin.

Açılan pencere içerisinden Ağ İletişimi sekmesine tıklayın ve Bu bağlantı aşağıdaki öğeleri kullanır‘ın altında yer alan sekmeden Internet Protokolü sürüm 4 (TCP/IPv4) seçeneğine çift tıklayın. Karşınıza gelen pencere IPv4 için yapılandırma ayarları yapabileceğiniz ekrandır. Buradan bilgisayarınıza sabit bir IP değeri atayabilir, DNS sunucularını değiştirebilir ve daha birçok farklı ayarlama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

IPv4 Değiştirme

IPv4 yerine farklı bir IPv kullanmak istiyorsanız yukarıdaki adımları takip ederek  Bu bağlantı aşağıdaki öğeleri kullanır sekmesine kadar ilerleyin daha sonrada buradan IPv4’ün yanında yer alan tik işaretine tıklayarak IPv4’ü pasif hale getirin ve kullanmak istediğiniz IPv’nin (Örneğin 6) yanındaki kutuya tik işareti koyun. Ayarları uyguladığınız IPv4 değiştirme işlemi başarıyla tamamlanmış olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir