Güvenli Kip Nedir? Güvenli Kip Nasıl Açılır ve Güvenli Kipte Başlatma

Güvenli Kip veya şimdilerde daha çok Güvenli Mod olarak adlandırdığımız bu mod Windows’un içerisinde yer alan ana yazılım modlarından biridir. Bilgisayarınız bir malware yazılım, hata veya geçersiz Driver sorunu nedeniyle başlamaması durumunda çoğu kez bilgisayarınızı başlatmanızın tek yolu Güvenli Kip’e geçiş yapmaktır.

Bilgisayarınızın işletim sistemi üzerinde bir hata meydana geldiğinde bilgisayarınız açılmayacak ve sizi otomatik olarak mavi ekran hatalarıyla karşı karşıya bırakacaktır. Böyle durumlarda Güvenli Kip’e geçiş yaparak bilgisayarınızın ayarlarını düzletebilir veya bilgisayarınızda soruna neden olan yazılımları kaldırabilirsiniz.

Bilgisayar veya diğer cihazlar güvenli kipte çalışırken oldukça düşük bir ekran çözünürlüğü kullanır ve bilgisayara daha sonradan yüklenen tüm 3. taraflı yazılımları devre dışı bırakarak onları hiç yüklenmemiş gibi kabul eder. Böylece başınız inatçı bir yazılım veya virüsle dahi derde girdiğinde güvenli kipte bilgisayarınız sorunsuz şekilde çalışır ve size sorunu çözümlemeniz için gerekli olanakları sunar.

Güvenli Kip Nasıl Açılır ve Güvenli Kipte Başlatma

Bilgisayarınızla ilgili büyük bir sorun yaşadığınızda sürekli yeniden başlatma sonucunda bilgisayarınız zaten belli bir süre sonra size güvenli kipte başlatma seçeneğini sunacaktır. Bu ekrana geldiğinizde ekran üzerinde yer alan talimatları onaylamanız güvenli kipe giriş yapmak için yeterli olacaktır. Yine de güvenli kipte bilgisayarınızı doğrudan başlatmak için aşağıdaki adımları da takip edebilirsiniz;

  • Windows 7 ve Öncesi Windows Sürümlerinde: Bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra sürekli olarak F8 tuşuna basın. Bu ekran sizi güvenli kipte başlatma seçeneğinin olduğu ekrana ulaştıracaktır.
  • Windows 8 ve 8.1: Bilgisayarınızı Shift tuşuna basılı tutarak güç menüsünden veya kullanıcı giriş menüsünden yeniden başlatın.
  • Windows 10: Shift tuşuna basılı tutarak güç menüsünden veya kullanıcı giriş menüsünden yeniden başlatın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir