DERİ TABAKHANELERİ VE TASARIMCILAR

Kültürümüzde oldukça uzun yıllardan bu yana var olan deri ürünler, Anadolu’da her şekilde kullanılmıştır. Fatih Sultan Mehmet’in üreticiyi dericiliğe teşvik etmek amacıyla İstanbul’da Kazlıçeşme Bölgesinde 33 Salhane (mezbaha, kesimevi) 360 tabakhane yaptırması bu durum hakkında önemli ipuçları vermektedir. Şuan hala İstanbul’da deri tabakhanelerinin bulunduğu yerler sektör öncülerinin ve yenilik peşinde olan deri tasarımcıları tarafından odak haline gelmiştir.

                Tabakhane kelimesi debbağ hane kelimesinin günümüze gelmiş halidir ve deri tabakhaneleri ham deri işlem görerek organik bir biçimden inorganik bir biçime dönüştürülür. Her çeşit hayvan postunun bu yerlere yaş veya tuzlanmış olarak gelip çeşitli aşamalardan geçirilip tabaklanarak yani kullanılabilir hale getirilerek piyasaya sürüldüğü bilinir.

                Anadolu’da yaşamış olan birçok uygarlık deriyi giyim, ev eşyası, müzik aleti gibi farklı şekillerde tasarlayıp üretmiştir. Ülkemize hem ekonomik hem de sosyal kalkınmaya büyük ölçüde katkısı olan deri sektörü deri tasarımcılarının bunu bir fırsat bilerek işe ilgi göstermesine sebep oluyor. Yenilikçi, trend ve her yaşa hitap eden ürünler tasarlayıp hem içi hem de dış piyasada adından söz ettirmek gurur okşayıcı olsa gerek. Son yıllarda düzenli olarak fuar ve tanıtım defileleri ya da deri tasarım yarışmaları düzenlenmektedir. Oldukça rağbet gören bu faaliyetlerin sonucunda kendini tanıtmak isteyenlere de fırsat verilmiş oluyor. Dünyaca ünlü firmaların da yakından takip ettikleri bu tür organizasyonlar hayli yararlı olmaktadır.

                Mobilya ve dekorasyonda da yer verdiğimiz deri, Anadolu’ya ilk geldiği günden beri hayatımızın büyük bir bölümünde yer edinmiş durumdadır. Daha çok ayakkabı ve dış giyimde kullanılan derinin kaliteli ve kullanılabilir olması tercih sebebidir. Şık tasarımlarla göz dolduran deri ürünler hem kullanılabilirlik hem de sağlamlık açısından ilgi odağı olmaya devam edeceğe benziyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir