Default Nedir?

Default (Varsayılan), bir bilgisayar, işletim sistemi veya yazılım için kullanıcılara en iyi performansı sunacağı düşünülerek atanan seçenektir. Varsayılan olarak belirlenen seçeneklerin tümü daha sonradan kullanıcının istemesi halinde değiştirilebilir ve düzenlenebilirdir.  Aşağıda yer verilen örnekleri inceleyerek Default yani Varsayılan seçeneğinin bilgisayarınız üzerinde nasıl çalıştığını tam olarak kavrayabilirsiniz.

Varsayılan Dizin/Dosya Yolu

Bir programın kurulmak veya kaydedilmek istenilmesi halinde bilgisayarın ilk olarak kullanıcıya sunmuş olduğu dizindir. Örneğin Microsoft Windows işletim sistemi kullandığınız bir bilgisayar içerisinde, yeni bir yazılım kurmaya çalıştığınızda bilgisayarınız bu yazılımı otomatik olarak “Program Files” içerisine kurmak isteyecektir. İndirilenleriyse varsayılan olarak “İndirilenler” klasörü içerisine yerleştirecektir.

Varsayılan Ayarlar

Varsayılan ayarlar, bir yazılım veya işletim sistemi için geliştiriciler tarafından belirlenmiş olan ayarlardır. Örnek vermek gerekirse Microsoft Word’ü ilk çalıştırdığınızda font boyut değeri otomatik olarak 11 olarak ayarlanacaktır.

Varsayılan Yazılım

Belirli dosya türündeki bir yazılımı çalıştırmanız için size sunulan önerilen yazılımdır. Örneğin bilgisayarınızı ilk çalıştırdığınızda ISO dosyalarını Windows, Disk Kalıbı Görüntüleyici’yle çalıştıracaktır. Fakat ardından Deamon Tools kurmanız durumunda bu yazılımı varsayılan olarak atayabilir ve kendi kullanım alışkanlığınızı ortaya çıkartabilirsiniz.

Varsayılan Tarayıcı

İnternet ile ilgili erişimleri gerçekleştirirken size yardımcı olacak internet tarayıcısı varsayılan olarak atandığında tüm internet işlemlerinizi o tarayıcı üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse Microsoft Windows’un yeni varsayılan tarayıcısı Microsoft Edge, Apple’ın Safari ve birçok Linux sürümünün de Mozilla Firefox’dur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir