Crack Nedir? Crack Nasıl Yapılır?

Crack, bir yazılımın koruma sistemini devre dışı bırakarak o yazılımı lisans bedeli ödemeksizin ücretsiz kullanmayı sağlayan bir yazılımdır. Crack’ler kişilerin satın almadığı yazılımları ücretsiz olarak kullanması amacıyla üretilir ve internet ortamı içerisinde kötü niyetli kişiler tarafından dağıtılır. Bu yazılımı kullanarak satın almadığı yazılımları çalıştırma şansını elde eden kullanıcılar yasal olmayan şekilde yazılımı edindiği için yasa dışı kullanım gerçekleştirmiş olur.

Crack Nasıl Yapılır?

Crack’lerin büyük bir çoğunun mantığı şu şekilde işler; size verilen kırılmış dosyaları yazılımın içerisinde yer alan asıllarıyla değiştirmeniz gerekir. Kırılmış dosyalar yani Crack böylece koruma sistemini Bypass eder ve o yazılımı ücretsiz kullanmanıza yardımcı olur.

Crackler farklı şekillerde de görülebilir. Örneğin bir Crack işleminde sadece tek bir dosyayı kopyalayıp, orijinali ile değiştirmeniz gerekirken bazen yazılımın kurulu olduğu dizine koyup çalıştırmanız gereken bir Crack olabilir.

Crack’leri kullanmak yasal olmadığı gibi ayrıca size sorunlu bir kullanım sunar. Crack ile çalıştırılan yazılımlarda bazı özel seçenekleri kullanamayabilirsiniz. Örneğin popüler bir oyunu Crack ile çalıştırdığınızda o oyunu Multiplayer olarak oynayamayabilir veya oyunun online modlarına giriş yapamayabilirsiniz.

Bir Yorum: “Crack Nedir? Crack Nasıl Yapılır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir