Blu-ray Nedir? Blu-ray Disk ve Blu-ray Oynatıcı

Blu-ray veya BD aralarında Dell, Hitachi, Hewlett Packard, LG, Mitsubishi, Panasonic, Sony, ve TDK dahil otuz elektronik ve bilgisayar şirketinin ortak çalışmaları sonucunda geliştirilmiş optik disk biçimidir.

Blu-ray Disk

Blu-ray Diskler ilk defa 4 Ocak 2006 yılında gerçekleştirilen CES etkinliği sırasında kullanıcılara tanıtılan bir optik disk biçimidir. Blu-ray diskler fiziki boyutu açısından normal bir CD boyutunda olmasına karşın depolama alanı olarak normal bir CD sürücüsünden çok daha fazla depolama alanına sahiptir. Tek katmanda 25 GB’a kadar veri depolayabilen bir Blu-ray disk ikincil katmanıyla birlikte 50 GB veriyi depolayabilme kapasitesine sahiptir. Bu da Blu-ray diskleri diğer depolama aygıtlarından daha kullanışlı hale getirmektedir. Özellikle yüksek kaliteli filmler normalde onlarca DVD ile ancak tüketiciye ulaştırılabilecekken Blu-ray diskler sayesinde tek bir disk ile kullanıcıya sunulabilmektedir.

Blu-ray Oynatıcı

Normal bir CD sürücüsünün aksine bir Blu-ray diski bilgisayarınız veya farklı bir araç üzerinden çalıştırmak istiyorsanız, Blu-ray okuma lazerine sahip bir oynatıcıya sahip olmanız gerekiyor. Piyasada hazır olarak satılan dahili sürücüler yardımıyla bilgisayarınıza kolaylıkla bir Blu-ray oynatıcı monte edebilir veya harici bir Blu-ray oynatıcı edinerek kullanabilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir