Bebek Sahibi Olmak İsteyenler Kıbrıs’a Gidiyor

Bebek Sahibi Olmak İsteyenler Kıbrıs’a Gidiyor

Ülkemizde örf-adetlerimize uygun olmadığı gerekçesiyle yasaklanan ve Kıbrıs’ta yasal olarak yapılan ve yapılmaya devam edilen bazı bebek sahibi olma uygulamaları için ülkemizden Kıbrıs’a bu konuda hizmet almak isteyen çiftler gitmektedir. Kıbrıs Taşıyıcı Annelik uygulaması yasal olmakla birlikte konunun ticaretinin yapılması yasaklanmıştır. Ancak taşıyıcı annenin beslenmesinin önemli olması sebebiyle bazı ihtiyaçlarının bebek sahibi olmak isteyen çiftler tarafından karşılanması uygun görülmüştür. Taşıyıcı annelik, rahimde sorunu olan bebek sahibi olamayan kadının yumurtası ile kendi kocasının spermi laboratuar ortamında birleştirilerek embriyonun taşıyıcı annenin rahmine tüp bebek yöntemi ile yerleştirilmesi olarak açıklanabilir.

Ülkemizde Yasal Olmayan Ancak Kıbrıs’ta Yapılan Diğer Uygulamalar

Kıbrıs’ta olduğu gibi Avrupa ülkelerinin bazılarında ve Amerika’nın bazı eyaletlerinde yasal olan embriyo veya sperm donasyonu işlemleri için ülkemize yakın olması sebebiyle Kıbrıs daha çok tercih edilmektedir. Kıbrısta Embriyo Donasyonu yasal ve son teknoloji ile yapılan bir yöntemdir. Burada erkeğin spermi varken, kadının rahmi gebe kalmaya uygunken kadının yumurtasının olmaması söz konusudur. Bu durumda farklı bir kadının yumurtası kullanılmaktadır.

Sperm donasyonu ise kadının rahim sağlığı ve durumu yeterli, yumurtası mevcut ve sağlıklı iken erkekte sperm olmaması durumunda uygulanan bir yöntemdir. Kıbrısta Sperm Donasyonu işlemi de yasal olarak yapılmakta olup, evli çiftlerden erkeğin sperminin olmaması durumunda farklı bir sperm ile kadının yumurtası laboratuar ortamında birleştirilir ve gebelik durumu sağlanır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir