404 Nedir? 404 Not Found ve 404 Hatası

404, Kullanıcının ulaşmak istediği sayfa sunucu üzerinde var olmadığında karşılaşılan HTTP durum kodudur. “404 Not Found” veya “Page Not Found” olarak da sıklıkla adlandırılan kod bulunamadı hatası olarak da bilinmektedir.

404 Not Found

404 Not Found, yani bulunamadı hatası bir üst başlıkta da değindiğimiz üzere bir kullanıcının ulaşmak istediği sayfa kullanılabilir olmadığı durumlarda karşılaşılan bir hatadır. 404 durum koduyla karşılaşılmasının nedeni ulaşılmak istenen sayfanın kaldırılması, taşınması veya kalıcı olarak sunucu üzerinden silinmesi olabilir.

404 Hatası

404 Durum kodunun bir diğer popüler adı da 404 Hatasıdır. Sunucu üzerinde erişilmek istenen dosyanın olmadığı durumlarda karşılaşılan bu kod aslında bir hata değil durum kodudur. Bu sayfayla karşılaşıyorsanız o an ulaşmak istediğiniz sayfa bakımda olabilir, taşınmış olabilir veya tamamen sunucu üzerinden kalıcı olarak kaldırılmış olabilir.

404 hatalarının bir site üzerinde çok fazla olması SEO açısından büyük bir eksiklik olarak kabul edilmiyor olsa dahi kullanıcı deneyimi açısından büyük bir sorundur. Kullanıcılar web sayfanıza gelip, aradığı içeriklere ulaşmak için 404 hatasıyla karşılaşması halinde daha farklı içeriklere yönelmek isteyecek bu da web sitenizin ziyaretçilerinin sitede kalma oranını düşürecek ve hemen çıkma oranını yükseltecektir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir